Archive for Luty, 2014

Berlinale 2014: Maria łaski pełna

Tradycja odprawiania drogi krzyżowej ma swój początek w Jerozolimie, lecz rozpowszechnili ją dopiero franciszkanie. W XVII wieku ustalono podział na czternaście stacji, teraz swoim filmem ?Kreuzweg? nawiązuje do nich niemiecki reżyser Dieter Brüggemann.
Prezentowany w konkursie głównym ?Kreuzweg? zdobył na festiwalu w Berlinie Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszy scenariusz, który Brüggemann napisał wraz ze swoją siostrą Anną oraz Główną Nagrodę Jury Ekumenicznego.

Fenomen szwedzkiego kwartetu

Czterdzieści lat temu szwedzka grupa Abba triumfowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w Brighton. Od tamtej chwili ich kariera nabrała przyspieszenia i stała się pasmem sukcesów, aż do zawieszenia działalności w 1982 roku. Hity Abby do dzisiaj biją rekordy popularności. Co kryje się za fenomenem tej grupy? Jaką cenę musieli zapłacić za niebotyczną sławę jej członkowie: Agnetha, Frida, Benny i Björn?

Tu miejsce na labirynt?: W otchłań kosmiczną, aż po horyzont zdarzeń

Owszem, to ich płyta debiutancka. Ale nazywanie Holendrów z Monomyth debiutantami byłoby poważnym faux pas. W końcu gitarzysta basowy Selwyn Slop i perkusista Sander Evers aktywni są na polu muzycznym już od kilkunastu lat. A i pozostali muzycy do żółtodziobów nie należą. W każdym razie albumem zatytułowanym po prostu ?Monomyth? kwintet z Hagi otwiera zupełnie nowy rozdział w historii tworzących go artystów.

Holmes poza Holmesem

?Sherlock Holmes. Apokryfy? to niewątpliwa gratka dla zagorzałych miłośników opowiadań o słynnym detektywie. Dla innych osób, książka może być mniej interesująca, ale na szczęście tych pierwszych powinno być wystarczająco wielu, by zapewnić jej popularność.

Nagrody BAFTA 2013 przyznane

Wczoraj przyznano nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA). W najważniejszej kategorii triumfował ?Zniewolony. 12 Years a Slave?. Najwięcej nagród zebrała jednak ?Grawitacja?.

Nagrody Berlinale 2014

W sobotę zakończył się festiwal w Berlinie. Złotego Niedźwiedzia zdobył chiński film “Black Coal, Thin Ice” (Bai Ri Yan Huo/Czarny węgiel. cienki lód). Grand Prix Jury dla “Grand Budapest Hotel” Wesa Andersona, zaś najlepszym reżyserem został Richard Linklater za film “Boyhood”.

Historia w obrazkach: Kot, który zachwycił świat

Jesteście wielbicielami malarstwa Vincenta van Gogha? Zachwycacie się jego ?Słonecznikami?, ?Gwiaździstą nocą? i ?Pokojem w Arles?? Cóż, mamy dla Was bardzo przykrą wiadomość. To nie słynny Holender był autorem tych arcydzieł. A kto? Odpowiedź jest prostsza, niż mogłoby się wydawać. Wszystkie je namalował kot o imieniu Vincent, który pewnego dnia stanął na drodze próbującego zrobić karierę artystyczną van Gogha!

Chaps #463: Przerwa na reklamę

Słowo od sponsora igrzysk?

Kilka źródeł nienawiści

?Zimny wiatr? to siódma w kolejności, a piąta wydana w Polsce powieść cenionego islandzkiego autora kryminałów Arnaldura Indriđasona z komisarzem Erlendurem Sveinssonem w roli głównej. Tym razem policjant z Reykjaviku musi zmierzyć się z morderstwem, które zdaje się mieć podtekst rasowy. Jak to jednak często w skandynawskich powieściach detektywistycznych bywa, rzadko to, co wydaje się na początku, okazuje się prawdą po dotarciu do mety.

East Side Story: Czarodziejka z gór

W epoce Związku Radzieckiego władze centralne dbały o to, aby każda republika posiadała swoje ? ?narodowe? ? studio filmowe. Często tylko po to, aby powstawały tam filmy propagujące ideologię komunistyczną. Ale Kraj Rad upadł, a wytwórnie przetrwały, przeżyły kryzys lat 90. XX wieku i dzisiaj dostarczają rozrywki obywatelom. Choć akurat ?Niebiosa ? moje schronienie? Uzbeka Ajuba Szachobiddinowa trudno uznać za obraz rozrywkowy.