Archive for Czerwiec, 2014
Eastreet2
Wystawa fotografii ulicznej z Europy Wschodniej. 11 lipca 2014 / Lublin.
Zobaczyć Carcosę i umrzeć
?True Detective? spopularyzował w dużej mierze zapomnianą prozę Roberta W. Chambersa ? a przynajmniej tę część jego prozy (czyli dokładnie cztery opowiadania), która koncentruje się na wątkach Króla w Żółci i tajemniczej Carcosy. Że Chambers wywarł istotny wpływ na pisarzy pokroju Lovecrafta dowodzić nie trzeba. Ale od kogo czerpał inspirację sam autor, czym jest prawdziwy ?Król w Żółci? i co wiemy o Carcosie?
Gotowi? Czas start!
Czy umielibyście wymienić tytuły trzech gier planszowych? Pewnie nie byłoby z tym większego problemu. A gdybyście mieli na to tylko pięć sekund? Czy wtedy też poszłoby tak łatwo? Poznajcie ?5 sekund? ? grę imprezową, która wymaga szybkiego myślenia.
Magia odchodzi
Para buch, koła w ruch, a z książki uleciał duch. Najnowsze dzieło Terry?ego Pratchetta rozczarowuje pod wszystkimi względami.
el12 Opole Politechnic Band zakończyło sezon koncertowy 2013/2014
14 czerwca o godz. 17:00 el12 Opole Politechnic Band III koncertem (II sezon) z cyklu “Z orkiestrą po zamkach i pałacach”, który odbył się w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu zakończył sezon koncertowy 2013/2014. Koncert był jednocześnie pożegnaniem Dominiki Mierzyńskiej /flet/, która kończąc studia I stopnia wyjeżdża z Opola kontynuować studia poza jego granicam
O znaczeniu rzeczy i powstawaniu gatunków
Entuzjastycznie przyjęta w Stanach ?Botanika duszy? Elisabeth Gilbert wprowadza czytelnika w świat intelektualnych sporów elektryzujących wiek XIX, czyniąc z niepokojącej dyskusji o miejscu Boga w modernizujacym się świecie tło dla historii życia Almy Whittaker, botaniczki, która wyprzedziła swoją epokę. Lekka, zajmująca i dobrze osadzona w realiach historycznych powieść amerykańskiej pisarki doczekała się w tym roku polskiego tłumaczenia.
Kanon ze smoczej jaskini: Kurz opada
W programie czwartej części omówienia kanonu otwarcie cyklu o Deryni Katherine Kurtz i na deser słów kilka o ?Widmowym Jacku? Zelazny?ego.
?Coś? jak zombie
W ostatnim czasie polscy wielbiciele komiksowej twórczości Hermanna Huppena nie mają prawa czuć się zawiedzeni. Tym bardziej że oprócz dawnych prac tego autora w sprzedaży pojawiło się również jego najnowsze dzieło ? horror science fiction ?Stacja 16?. Powstał on do scenariusza niejakiego Yves?a H., pod którym to imieniem i inicjałem kryje się? syn rysownika. To zresztą nie pierwsza ich wspólna praca.
Pocałunek prawdziwej miłości
Dawno, dawno temu była sobie bajka o Śpiącej Królewnie. Potem przyszedł Disney i zrobił na jej podstawie kreskówkę. A teraz przyszli źli ludzie i na bazie pięknej bajki nakręcili dwuznaczny moralnie film, promujący okultyzm i starający się nastawić widza pozytywnie do rogatej demonicy z bluźnierczo pierzastymi skrzydłami. W dodatku tę rolę powierzono aktorce o anielskim imieniu, co stanowi jawną prowokację oraz obrazę dla co najmniej trzech religii.
Pochłonięty przez cień
To historia stara jak świat: mężczyzna spotyka kobietę, zakochuje się na śmierć i życie, a gdy ta znika, bohatersko rusza na ratunek. Aleks, główny bohater ?Po drugiej stronie cienia? Piotra Sendera, za swoją żoną wyprawia się aż do innego świata? czy też może świata będącego cieniem naszego.