Archive for Październik, 2016
Esensja czyta: Październik 2016
Dwanaście notek o dwunastu książkach w trzynastu tomach, czyli wrażenia z naszych październikowych lektur.
Pilawa i Herla w Chorzowie
Miejska Galeria Sztuki MM w Chorzowie w dniach 7 do 28 listopada 2016 r. zaprasza na wystawę | Piotr PILAWA, Piotr Herla ? malarstwo, grafika | wystawa jubileuszowa 35-lecia pracy twórczej Piotr Pilawy | wernisaż 7 listopada (poniedziałek) o godz. 17.00
Czwarty Wielki Konkurs na Recenzję Książkową
Chcesz zostać recenzentem ?Esensji?? Zapraszamy do udziału w kolejnej, czwartej już edycji Wielkiego Konkursu na Recenzję Książkową. Przygotowaliśmy listę pozycji, na których recenzje czekamy!
Chaps #718: Pandemonium
Komercyjna, amerykańska zaraza!
Esensja czyta dymki: Październik 2016
Październikowa porcja krótkich recenzji komiksowych.
Weekendowa Bezsensja: Wszystko, czego nigdy nie chcielibyście wiedzieć o? Esensji (21)
O złamanych palcach, powiększaniu esensyjnej rodziny (oraz zwiększaniu esensyjnych kwalifikacji) oraz, nieodłącznie, o kotach. Tym razem bawiących się w chowanego.
Sny, wspomnienia i marzenia, cz. 3
Kapitan Żbik: Wypisz, wymaluj ? Bond. James Bond!
?Zapalniczka z pozytywką? otworzyła pięcioczęściową miniserię, której kontynuacją było ?Spotkanie w Kukerite?. Komiks w cyklu o Żbiku niezwykły, albowiem główny bohater po raz pierwszy udawał się w nim w misję poza granice Polski Ludowej ? do socjalistycznej Bułgarii, a nawet nieco dalej, do kapitalistycznej Turcji. Poza tym z racji pobytu w Złotych Piaskach pojawia się tutaj dużo pięknych kobiet.
East Side Story: Za kołem podbiegunowym?
Historia przedstawiona przez Nikołaja Chomierikiego w ?Lodołamaczu? oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. W maju 1985 roku radziecki okręt ?Michaił Somow? nieopodal wybrzeży Antarktydy zderzył się z górą lodową, by później dryfować przez 133 dni. W skrajnie trudnych warunkach marynarzom udało się jednak przetrwać, a po trzech dekadach ich perypetie przedstawione zostały na dużym ekranie.
7. American Film Festival: Znaczy kapitan
W kraju przesiąkniętym znużeniem w temacie katastrof lotniczych, przeniesienie na duży ekran ?Cudu na rzece Hudson? może być całkiem skuteczną odtrutką. Choć w ?Sullym? pojawiają się tak dobrze wszystkim znane synonimy dramatycznych komend jak ?Pull Up?, ?Terrain Ahead?, czy rozbieżności w przebiegu lądowania, to w filmie Clinta Eastwooda stanowią jedynie tło dla odmalowania codziennego ludzkiego heroizmu.