Archive for Październik, 2020

Panna Scarlet i komisarz: Odc. 1. Pierwsze koty za płoty

Nie ulega wątpliwości, że „Panna Scarlet i komisarz” może przypaść do gustu osobom lubiącym kryminały w stylu retro. Z zainteresowaniem obserwujemy tutaj perypetie młodej kobiety, która w wiktoriańskim Londynie radzi sobie z rozwiazywaniem zagadek kryminalnych często znacznie lepiej niż policja. Warto dodać, że chociaż serial ten pozbawiony jest jakichkolwiek naprawdę drastycznych scen, to w odróżnieniu od „Enoli Holmes” adresowany jest jednak do dorosłych widzów.

Non omnis moriar: Spotkanie po latach na rozstaju dróg

Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka najczęściej wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj francuski kwartet jazzrockowy, który tworzyli muzycy związani niegdyś z Magmą: Didier Lockwood, Jannick Top, Christian Vander oraz Benoît Widemann.

Do zaliczenia

„Avegers: Tajne imperium” należy do tych komiksów, które bardzo ciężko jednoznacznie sklasyfikować. Słabo sprawdza się bowiem jako osobny byt, będąc tak po prawdzie uzupełnieniem większej całości.

Mała Esensja: Kura, cenzura oraz wiele innych rzeczy

W kolejnej książce o rodzinie Bielskich „Puk puk! Widzieliście kometę?” – równie zwariowanej jak poprzednie – poznajemy mniej znane fakty z historii, a także zgłębiamy tajemnice kosmosu.

Pierwsze kroki w Malmö

Wallander. Kurt Wallander! To nazwisko chyba nigdy nie przestanie elektryzować wielbicieli kryminałów spod znaku nordic-noir. Choć zarówno sam komisarz szwedzkiej policji, jak i pomysłodawca tej postaci, pisarz Henning Mankell już nie żyją… Teraz obaj wracają za sprawą netfliksowego miniserialu „Młody Wallander” Olego Endresena i Jensa Jonssona.

Włóczykije: GSB – Etap 4: Cisna – Duszatyn

Każdy z 21 etapów mojego GSB ma swoją literkę – sponsora. Dla etapu 4 jest nią J jak Jeziorka Duszatyńskie.

Pan Samochodzik po latach: Wehikuł do przygody

Nie da się ukryć, że w „Panu Samochodziku i Wyspie Złoczyńców” mimo wszystko najistotniejsze wydają się wyjaśnienia dotyczące pochodzenia i właściwości niezwykłego pojazdu głównego bohatera. Wprawdzie jego poczynania można obserwować z zainteresowaniem, ale trochę niedzisiejszy styl Zbigniewa Nienackiego utrudnia jednak młodym czytelnikom zatopienie się w tej historii, a pewne zastrzeżenia można mieć do samej konstrukcji samej intrygi kryminalnej.

Historia w obrazkach: Prowokacja na wagę losów świata

Długo oczekiwany piąty tom „Bradla” zamyka bardzo ważny etap w okupacyjnych dziejach Kazimierza Leskiego. Przestają istnieć – oskarżani o działanie na dwie (a nawet trzy) strony – Muszkieterowie, a tytułowy bohater wiąże się ze Związkiem Walki Zbrojnej. Dni inżyniera Stefana Witkowskiego wydają się policzone.

Byliśmy Australijczykami

Okładka przywołuje na myśl „Helikopter w ogniu” Ridleya Scotta, opowiadana historia – tę z „Byliśmy żołnierzami” Wallace’a i chociaż środki są dużo mniejsze niż we wspomnianych filmach, to wielbiciele filmów wojennych powinni być usatysfakcjonowani „Bitwą o Long Tan”.

Z dobrego serca, z potrzeby duszy

W miesiąc po publikacji nowego, choć składankowego, albumu formacji Аквариум [Akwarium] jej lider, Boris Griebienszczikow, wypuścił na rynek nowe wydawnictwo. Tym razem jest to wydany, jak na razie tylko w formie cyfrowej, longplay „Услышь меня, хорошая”, z którego dochód przeznaczony zostanie na cele charytatywne. Rocka tu nie usłyszycie, jest za to kilkadziesiąt minut folku i rosyjskiego szansonu.