Archive for Czerwiec, 2025

Z filmu wyjęte: Muzyka podróżna

Ach te czasy, gdy wychodząc z domu można było wziąć ze sobą koszyk z muzyką…

Lupin: Sez. 3. odc. 6. Niedaleko pada jabłko od jabłoni

Po aresztowaniu Manon wydarzenia znacznie przyspieszają, gdyż Jean-Luc Keller wprawdzie nie obawia się przesadnie, że policja wpadnie na jego trop, ale za wszelką cenę chce się zemścić na głównym bohaterze.

Nie taki krautrock straszny: Krautrockowy aneks do pożegnania

Wydany w 1990 roku longplay „Last Party Live” był pożegnaniem zespołu Grobschnitt z fanami. Wtedy wydawało się, że ostatecznym. Kilkanaście lat później formacja jednak powróciła, a wraz z nią pojawiła się cała seria „oficjalnych bootlegów” udostępnianych przez „Eroca”. Wydano też zremasterowane wszystkie oficjalne płyty grupy. Do reedycji ostatniej z nich dołączono bonusowy dysk z „Live at Stadthalle Hagen 1989”.

Przedawkowanie Ameryki

Szaleństwo opanowało Stany Zjednoczone. I to nie byle jakie, bo pochodzące spoza naszego wszechświata, ze strefy oddzielającej go od uniwersum, z którego pochodzi tytułowy „Shade. Człowiek przemiany”. Drugi tom zbiorczy niesamowitej serii Petera Milligana i Chrisa Bachalo szaleństwo ma u podstaw – żywi się nim i na nim wzrasta.

Polskość? Różnorodność?

Jak czyta się dzisiaj „Słowiański rodowód”, zbiór reportaży o badaniach archeologicznych, prowadzonych w latach 50. i 60. XX wieku w naszym kraju? Refleksje o korzeniach państwa polskiego mogą być ciekawą i pouczającą lekcją historii, ale bardzo przydałby się tu współczesny komentarz.

Ten okrutny XX wiek: Ja, Żyd polski, wdzięczny Armii Czerwonej

Do opuszczenia Polski Mieczysław Wajnberg został zmuszony, mając zaledwie dwadzieścia jeden lat. Dwukrotnie uciekał przed Niemcami na wschód, mając świadomość, że jako Żyd pod okupacją hitlerowską nie przeżyje. Ale i w ZSRR trafił do więzienia NKWD. Choć był kompozytorem radzieckim, do końca życia uważał się za polskiego Żyda. Szczegóły jego zagmatwanego losu i twórczości poznacie w monografii Danuty Gwizdalanki „Wajnberg”.

East Side Story: Prawosławni, luteranie, katolicy…

Pochodził z rodu rusińskiego, jego przodkowie związali się jednak z Litwą i Żmudzią, stał się wielkim bohaterem Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Mimo że uległ polonizacji, Litwini do dzisiaj – i mają ku temu pełne prawo – uważają go za swojego bohatera narodowego. Jednego z największych. O kogo chodzi? Hetmana Jana Karola Chodkiewicza, o którego losach opowiada serial dokumentalny „Droga do triumfu” (z dodanym przez polskiego dystrybutora podtytułem „Historia nieopowiedziana”).

Nie jest łatwo wyrwać się ze złotej klatki

Mogłoby się wydawać, że siostry Niezapominajki powinny cieszyć się z weekendowego wyjazdu na piękną wyspę razem z mamą. Tymczasem w „Domu tajemnic” możemy się przekonać, że z nastolatkami czasem trudno się porozumieć.

Non omnis moriar: Dwaj przyjaciele z zespołu

Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka nierzadko wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj nagrana jedynie w duecie EP-ka trębacza Laco Decziego i gitarzysty Zdenka Dvořáka z zespołu Jazz Cellula.

Bunt maszyn - Recenzja filmu M3GAN 2.0 (2 025)

Już od otwierających scen “M3GAN 2.0” zorientujemy się, że nie mamy do czynienia z detalicznymi łatkami poprawiającymi część pierwszą. Sequel to ważąca kilkadziesiąt gigabajtów